Dzięki zróżnicowanej florze i faunie parku na jego terenie znajdują się zarówno obszary gęsto zadrzewione, jak i tereny otwarte. Do najczęściej spotykanych gatunków drzew należą: olsza czarna i szara, klon zwyczajny, jawor czy dąb. Bogata flora sprzyja osiedlaniu się wielu organizmów żywych. Park Ludowy jest miejscem bytowania aż 6 gatunków nietoperzy, wielu gatunków ptaków, a także ssaków. Na odcinku Bystrzycy przyległym do parku można zaobserwować ryby. Na terenie parku znajduje się 70 budek lęgowych dla mniejszych i nieco większych ptaków (sikor, szpaków), 20 budek dla krasek i dudków, 30 budek dla nietoperzy oraz 30 parkowych "uli" dla dzikich pszczół.
Aktywny wypoczynek
W parku odnajdziemy wiele miejsc sprzyjających aktywnemu wypoczynkowi. Dla najmłodszych zostały stworzone drewniane place zabaw wpisujące się w otaczającą zieleń. Place podzielone są na strefy uwzględniające wiek ich użytkowników. Odnajdziemy plac dla dzieci do lat 7 oraz powyżej 7 roku życia. Starsze dzieci oraz młodzież odnajdzie się w strefie linariów, składającej się z 6 zróżnicowanych wizualnie oraz pod względem poziomu trudności zestawów urządzeń linowych takich jak: równoważnie, tory przeszkód czy piramida wspinaczkowa. Naturalny labirynt oraz ścieżki rowerowe z przeszkodami czy serpentyna do nauki jazdy na rowerkach, to kolejne atrakcje, które pozwolą na urozmaicenie aktywnego wypoczynku. Siłownie plenerowe, plac do ćwiczeń street - workaut oraz plac do ćwiczeń fitness są natomiast przeznaczone i dostosowane dla osób od 14 roku życia, osób starszych czy osób z niepełnosprawnościami. Dodatkowe wyposażenie strefy dla aktywnych stanowią słupki i siatki do gry w siatkówkę oraz 3 bulodromy.
Atrakcje Parku
Na terenie parku znajduje się dydaktyczny ogród wodny. Widowiskowa fontanna z dyszami w kształcie srebrnych kul spełnia także funkcję edukacyjną. Jej dno tworzy błękitna kostka mozaikowa z ilustracjami tych gatunków ryb, które można spotkać w rzece Bystrzycy. Odpoczynkowi w pobliżu wody sprzyjają zejścia z bulwaru zakończone tarasami zachęcającymi do relaksu.
Ścieżki dydaktyczne zlokalizowane na terenie parku to natomiast świetna okazja do poznawania przez zabawę. Odnajdziemy w nim ścieżki: Trawiastą, Akustyczną, Filozoficzną i Procesów Przemijania.
Właściciele czworonogów także powinni być zadowoleni. W parku znajdują się trzy wybiegi dla psów z torami przeszkód, pozwalającymi na aktywne spędzenie czasu ze swoimi pupilami.
Ważnym elementem komunikacyjnym, ale także punktem widokowy jest dwupoziomowa kładka pieszo-rowerowa, stanowiąca jednocześnie wejście do parku od strony Bystrzycy. Dla wygody użytkowników w parku zamontowano: stojaki na rowery, tablice informacyjne, kosze na śmieci czy poidełka. Ponadto, wybudowano dwa budynki toalet publicznych (dostępne dla osób z niepełnosprawnościami). W parku znajduje się także hot spot oraz system monitoringu.
Rewitalizacja przyrodnicza Parku Ludowego rozpoczęła się w 2019 roku. Całkowita wartość projektu wyniosła ok. 44 mln zł, przy dofinansowaniu europejskim w wysokości 20,5 mln zł. Środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
*Źródło: lublin.eu
Komentarze