Wielu tancerzy, nie tylko tańca współczesnego, ale i wszelkich innych stylów tanecznych, nie jest na stałe związana z żadną instytucją. Nie ma odpowiedniego zaplecza, dostępu do sal prób, sprzętu, by móc w pełni rozwijać swój talent, ćwiczyć, ale też przekuć ciężką pracę i pomysły np. na pełnowymiarowy spektakl dla publiczności.
Dlatego tak ważne stało się stworzenie sieci interdyscyplinarnych centrów kultury, które udostępnią swą infrastrukturę i wiedzę do realizacji działań artystycznych, ale też edukacyjnych, społecznych i prozdrowotnych. Nie bez znaczenia są tu bowiem także propagowanie wiedzy o tańcu współczesnym (zrozumienie zmniejsza lęk przed nieznanym) oraz zachęcanie do aktywności fizycznej.
Lublin ze swym Centrum Kultury, uznawany za jeden z najważniejszych punktów na mapie tańca współczesnego w Polsce, został jednym z czterech pierwszych ośrodków realizacji projektu Przestrzenie Sztuki. Mimo trudności związanych z pandemią w 2020 roku udało się zrealizować większość zaplanowanych działań.
Począwszy od regularnych zajęć tanecznych i ruchowych dla dzieci i młodzieży, poprzez warsztaty dla dorosłych i seniorów, aż po masterclass i coachingi dla najbardziej zaawansowanych odbiorców z Lublina, regionu i całej Polski. Program objął też rezydencje artystyczne, koprodukcje spektakli i etiud filmowych oraz pokazy kina tańca, a nawet badania naukowe.
Sprawdź najważniejsze działania w 2020 rokuotwiera się w nowej karcie
Program finansowany jest ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
*Źródło: lublin.eu
Komentarze