– Róg Al. Racławickich i ul. Sowińskiego to kiedyś miejsce słynne z racji kultowej Karczmy Słupskiej, w którym dziś otwieramy nową miejską instytucję kultury – P– mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Niewątpliwym atutem nowej lokalizacji biblioteki jest jej wyjątkowa architektura. Zgodnie z założeniami, projektanci zdecydowali się na naturalność oraz surowość zastosowanych materiałów, takich jak szkło, kamień czy stal charakterystycznych dla industrialnej tkanki miejskiej przy wykorzystaniu drewna oraz dużej ilości zieleni, co nadało wnętrzu indywidualny charakter o wysokim poziomie estetycznym. Wnętrze zostało zaprojektowane w najdrobniejszych detalach. W całej przestrzeni dominuje chrobotek – zielony porost, który przełamuje surowość wnętrza. Uwagę zwraca efektowne, lecz oszczędne w formie oświetlenie i czarny sufit z widoczną infrastrukturą techniczną. Całość dopełnia podłoga z mikrocementu, którą zdobią malowane ręcznie grafiki.
– To właśnie mieszkańcy naszego miasta mają stać się gospodarzami tego miejsca, które ma służyć ich potrzebom i zainteresowaniom. Wszyscy użytkownicy, również osoby z niepełnosprawnościami, będą mogli nie tylko skorzystać z bogatej oferty przygotowanej przez bibliotekarzy, ale również ją kreować i realizować korzystając z przyjaznych i dostępnych przestrzeni. Z kolei miejscy twórcy, edukatorzy, animatorzy i organizacje znajdą w Biotece partnera do wspólnych działań animacyjnych – mówi Piotr Tokarczuk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie.
Bioteka została zlokalizowana na przestrzeni ponad 400 m2 w budynku przy Al. Racławickich 22. Tutaj znalazły swoje miejsce zbiory Filii nr 6, która przez dziesięciolecia mieściła się na ostatnim piętrze bloku przy ul. Poniatowskiego 4. Bogaty księgozbiór dopełniły multimedia Filii nr 27 przeniesionej z dzielnicy Czechów. W rezultacie Bioteka posiada obecnie ponad 35 tys. egzemplarzy: książek drukowanych (18 tys.), audiobooków (9 tys.), filmów i muzyki (7 tys.). Część zbiorów Filii dedykowana jest osobom z dysfunkcjami wzroku, oferując m.in. książki pisane alfabetem Braille'a i możliwość nagrania materiałów na specjalne urządzenia, tzw. czytaki (1,5 tys.). Bioteka jest miejscem dostępnym dla wszystkich czytelników, również osób z niepełnosprawnościami ruchowymi.
W Biotece, oprócz głównych pomieszczeń bibliotecznych znalazły się też inne miejsca przygotowane z myślą o użytkownikach, takie jak sale do prowadzenia warsztatów, pokój gier i sala komputerowa. W znajdującej się tuż przy wejściu galerii będą prezentowane wystawy czasowe.
Obecnie sieć biblioteczna Miejskiej Biblioteki Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego liczy 40 filii (34 placówki ogólne, 4 szpitalne, 1 ze zbiorami fonicznymi oraz mediatekę) zlokalizowanych na terenie całego miasta. W ciągu ostatnich dziesięciu lat w Lublinie do użytku zostało oddanych 9 nowych fili. Projekt filii nr 40 „Biblioteka na poziomie" przy ul. Sławin 20, otwartej w czerwcu 2018 r., zajął II miejsce w Plebiscycie „Polskie Wnętrze 2018" w kategorii „Wnętrza publiczne".
Miejska Biblioteka Publiczna, obok udostępniania posiadanych zbiorów, prowadzi działalność kulturalno-oświatową, organizując m. in. wernisaże i wystawy, prelekcje, spotkania autorskie i koncerty, lekcje biblioteczne, wykłady, konkursy, zajęcia plastyczne oraz inne formy (zajęcia komputerowe, głośne czytanie, udział w festynach osiedlowych, inscenizacje, zajęcia teatralne, prezentacje multimedialne, kluby gier planszowych i fabularnych, pokazy filmowe, konsultacje dla maturzystów). Realizowane działania skierowane są do dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów oraz czytelników z niepełnosprawnościami, m. in. niesłyszących, niewidomych i niedowidzących. Jest to szczególnie ważne w miejscach, gdzie brakuje placówek o takim charakterze. Filie biblioteczne pełnią wówczas funkcje domu/punktu kultury.
Przypominamy, że w stanie epidemii filie Miejskiej Biblioteki Publicznej funkcjonują zgodnie z przyjętymi wytycznymi i obostrzeniami. Więcej informacji na stronie www.mbp.lublin.pl
Koszt wykonanych robót budowlanych, instalacyjnych oraz aranżacji Bioteki wraz z wyposażeniem, wyniósł łącznie blisko 1,6 mln zł.
Zapraszamy do odbycia wirtualnego spaceru po nowych wnętrzach Bioteki.
*Źródło: Biuro Prasowe UM Lublin
Komentarze