– Restauratorzy to grupa przedsiębiorców, których najbardziej dotkliwie dotyczą ograniczenia handlu i usług związane ze stanem epidemii. Ogromnym obciążeniem dla nich są stałe opłaty i niezależne od niskich lub nawet zerowych obrotów koszty, z którymi muszą się mierzyć. Dlatego natychmiast po przyjęciu przez rząd regulacji prawnej, która umożliwia zwolnienie i odroczenie opłat za sprzedaż alkoholu, występuję z wnioskiem do Rady Miasta Lublin o przyjęcie korzystnego dla przedsiębiorców rozwiązania – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Po przyjęciu uchwały Rady Miasta Lublin, restauratorzy zostaną zwolnieni z pierwszej raty wnoszonej do 31 stycznia. Druga, wnoszona do 31 maja i trzecia – do 30 września zostanie odroczona do 31 października 2021 roku. Udogodnienia we wnoszeniu opłat będą dotyczyły przedsiębiorców korzystających z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży. Ci przedsiębiorcy, którzy dokonali całej opłaty za 2021 rok już w styczniu, dostaną zwrot 1/3 opłaty rocznej. Natomiast tym, którzy wpłacili pierwszą ratę, zostanie ona zwrócona.
Odroczenie opłat koncesyjnych to nie jedyne udogodnienie ze strony Miasta dla lubelskich przedsiębiorców. Miasto Lublin chce pomóc lubelskim restauratorom, zwalniając ich niemal całkowicie z opłat za wynajem powierzchni pod ogródki gastronomiczne. Projekt uchwały w tej sprawie Prezydent Krzysztof Żuk skierował również pod obrady najbliższej sesji Rady Miasta, 28 stycznia. Proponowana stawka na 2021 rok miałaby wynieść symboliczny 1 grosz za 1 m2 powierzchni pasa drogowego.
O tym, czy projekt uchwały o koncesji zostanie wprowadzony do porządku obrad oraz przyjęty, zadecydują Radni Rady Miasta Lublin na jutrzejszej sesji (28 stycznia).
*Źródło: lublin.eu
Komentarze