– Nasze Miasto wzorowo wywiązało się z odpowiedzialności i wszystkich obowiązków, które w związku z ubiegłorocznym Powszechnym Spisem Rolnym nałożyła na wszystkie gminy w Polsce ustawa. Powołanie Miejskiego Biura Spisowego, organizacja jego pracy, nabór, szkolenia i egzaminy rachmistrzów, monitorowanie wszystkich czynności spisowych prowadzonych w terenie oraz promocja i popularyzacja spisu wśród mieszkańców Lublina – to tylko część z zadań, które realizowaliśmy. Biorąc pod uwagę stan epidemii i związane z tym okoliczności, samodzielne spisanie się przez Internet było bardzo ważne z punktu bezpieczeństwa. Bardzo się cieszę, że nasi mieszkańcy stanęli na wysokości zadania i osiągnęliśmy tak dobry wynik – niemal 30 % wszystkich posiadaczy gospodarstw rolnych wybrało formę samospisu. Jest to dowód na to, że gospodarstwa rolne znajdujące się w Lublinie rozwijają się, zaś rolnicy wykorzystują dostępną technologię – mówi Andrzej Wojewódzki, Sekretarz Miasta Lublin.
Wynik Miasta Lublin jest dużo wyższy od średniej krajowej, według której z możliwości spisu przez Internet skorzystała 1/5 posiadaczy gospodarstw.
Miasto Lublin w Konkursie Prezesa GUS na gminę o najwyższym odsetku spisanych gospodarstw rolnych w kanale samospisu otrzymało dyplom laureata oraz cenne nagrody, tj. 5 komputerów all-in-one oraz powerbanki, pendrive'y, głośniki i myszki komputerowe. Wręczenie nagród odbyło się 2 lutego w siedzibie lubelskiego Urzędu Statystycznego.
Powszechny Spis Rolny 2020 trwał od 1 września do 30 listopada. Według uzyskanych danych, na terenie Lublina znajduje się 5118 gospodarstw rolnych prowadzonych przez osoby indywidualne i osoby prawne, spośród których 1435 spisało się samodzielnie, zaś 2998 przez 22 rachmistrzów spisowych w terenie. Pozostali zostali spisani za pośrednictwem wywiadu telefonicznego.
*Źródło: Biuro Prasowe UM Lublin
Komentarze