Sztuka Wrażliwości
Spektrum autyzmu to pojęcie tak szerokie, że dla większości ludzi stanowi zlepek obiegowych opinii, mitów i stereotypów. Jednak ludzie o większej wrażliwości stanowią integralną, niemałą część społeczeństwa.
Warsztaty Kultury rozpoczynają cykl rozmów na ten temat: - „Pragniemy porozmawiać od serca, nie bojąc się nawet na pozór głupich pytań. A co trzy głowy, to nie jedna, dlatego organizatorzy zaprosili autystyczne kobiety prowadzące na Youtube kanał Neuroatypowe, które pomagają innym autystycznym osobom, które może jeszcze tego nie wiedzą. Ida, Sabina i Ula opowiedzą nam czym jest autyzm, obalą kilka autystycznych mitów, poruszą temat swoich specyficznych zainteresowań oraz aktywności z nich wynikających”.
Kiedy: 19 maja, godz. 18.00
Gdzie: Facebook Warsztatów Kultury w Lublinieotwiera się w nowej karcie
Projekt "Sztuka Wrażliwości" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.
Miasto: ludzie - drzewa – architektura`
Cykl webinariów z cyklu. Podczas pierwszego spotkania porozmawiamy o drzewach i architekturze.
Nowy cykl webinariów Sztuka/Miasto/Natura organizowany przez Warsztaty Kultury w Lublinie ma prowokować do innego spojrzenia na zieloną przestrzeń miasta, jej funkcje, potrzeby i cele. Uczestnicy będą się zastanawiać nad miastem jako takim, jego zobowiązaniami wobec mieszkańców i na odwrót, odpowiedzialnością, jaką mieszkańcy mają wobec przestrzeni, w której żyją. Współczesne miasta dynamicznie się zmieniają, a kierunek tego rozwoju określa warunki naszej codzienności. Natomiast sztuka, jako pierwotna społeczna potrzeba człowieka dostarcza nie tylko wiedzy historycznej, psychologicznej czy socjologicznej na temat relacji człowieka i natury, ale uczestniczy w jej budowaniu inspirując i dając do myślenia.
Od drugiej połowy XIX wieku drzewa są nieodłączną częścią miast. Właściwie trudno wyobrazić sobie miasto bez drzew. Ich rola wydaje się jednak niedoceniana, a łatwość, z jaką się je wycina, niewspółmierna do ich wartości. Wykład będzie krótkim omówieniem znaczenia, jakie drzewa miały, mają lub mogą mieć dla mieszkańców miast, zwłaszcza ich roli estetycznej – jak wpływają na wygląd miasta i nasze samopoczucie – zarówno na przykładzie dużych metropolii, jak Londyn, Paryż, Berlin, czy mniejszych miast, takich jak Lublin.
Jacek Jaźwierski
Prowadzenie pierwszego spotkania: dr Jacek Jaźwierski
Kiedy: 20 maja, godz. 18.00
Gdzie: platforma ZOOM
Woskowijki
Wiosna, słońce, zielona trawa, czas piknikowania. Zamiast pakować piknikowe pyszności w folię, plastik bądź aluminium zachęcamy do wykonania woskowijek – naturalnych opakowań wielokrotnego użytku do żywności. Nasączony woskiem pszczelim bawełniany materiał jest nie tylko ekologiczny, ale też wykazuje właściwości antybakteryjne i idealne nadaje się do przechowywania chleba, kanapek, warzyw, owoców, serów i przekąsek.
Kiedy: 20 maja (czwartek), godz. 18.00
Gdzie: Facebook otwiera się w nowej karciei YouTube Warsztatów Kultury w Lublinie
Masterklasy
Tegoroczny projekt „Masterklasy” organizowany przez Warsztaty Kultury w Lublinie jest skierowany do wszystkich zainteresowanych rozwojem kompetencji związanych z prowadzeniem działalności na współczesnym rynku.
Wśród przygotowywanych zajęć znajdą się m.in. spotkania dotyczące praw autorskich, odnoszących się do rzemiosła tradycyjnego, warsztaty autoprezentacji i budowania wizerunku twórcy, zakładania i prowadzenia profili na portalach społecznościowych, funkcjonowania na platformach sprzedażowych czy praktyczne spotkanie przedstawiające podstawy fotografii produktowej. Projekt „Masterklasy” w pierwszej kolejności jest skierowany do rzemieślników i twórców ludowych.
Pierwsze spotkanie będzie dotyczyło praw autorskich w twórczości tradycyjnej.
Prowadzenie: Piotr Łada
Kiedy: 22 maja, sobota, godz. 10.00-15.00 (w tym godzinna przerwa między 12.00 a 13.00)
Gdzie: warsztaty odbędą się za pośrednictwem platformy Zoom
Zapisy: Udział jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy przez formularz online dostępny na stronie internetowej Warsztatów Kultury.
Kokedamy dla Mamy
Dzień Mamy tuż, tuż. Myślicie już czym ją obdarować? My mamy pomysł na połączenie prostoty, naturalności i oryginalnej formy. Zapraszamy Was na warsztat tworzenia kokedamy. Jest to japoński sposób tworzenia wiszących ogrodów w kulach z ziemi pokrytej mchem lub włóknem kokosowym. W trakcie warsztatu uczestnicy wykonają własne kompozycję, które będą wyjątkowym prezentem dla Mamy.
Prowadzenie: Magda Zaworska
Dla kogo: dzieci 10+ wraz z opiekunem
Kiedy: 25 maja (wtorek), godz. 17.00-18.30
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7 (patio)
Zapisy: Udział jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy przez formularz online dostępny na stronie internetowej Warsztatów Kultury w Lublinie.
Komentarze