Termomodernizacja to nie tylko ładny wygląd, ale także inwestycja w przyszłość. To przede wszystkim efektywne wykorzystanie energii cieplnej, dzięki czemu zmniejszają się koszty utrzymania budynku. Tego rodzaju rozwiązania budowlane zwiększają również komfort pracy uczniów i nauczycieli – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.
Budynek szkoły przy al. Piłsudskiego powstał w latach 1955-1957 i jest przykładem architektury socrealistycznej w typie historyzującym. Termomodernizacja polegała na wykonaniu izolacji ścian zewnętrznych, fundamentów i stropów, nowej elewacji (tynki i malowanie), a także wymianie pokrycia dachowego i rynien z obróbkami blacharskimi i remontem kominów. Inwestycja zakładała również wymianę drzwi zewnętrznych, stropodachu nad wejściem głównym, a także remont instalacji centralnego ogrzewania i węzła cieplnego. Ponadto wykonano nową instalację odgromową i oświetlenie szkoły. Na froncie budynku pojawił się również nowy napis z nazwą placówki.
Obecnie trwa ostatni etap robót w zakresie budowy kanalizacji deszczowej. Kończy się kładzenie nowych nawierzchni chodników, podjazdów i opasek z kostki brukowej oraz ażurowej. Wykonawca ma czas na zakończenie robót do 21 sierpnia.
Termomodernizacja SP nr 20 jest jedną z sześciu inwestycji realizowanych przez Miasto w ramach unijnego projektu pn. Termomodernizacja sześciu obiektów użyteczności publicznej w Lublinie. Koszt robót w SP nr 20 wyniesie 2 mln 325 tys. zł. Jednocześnie wokół szkoły powstało nowe ogrodzenie. Był to projekt VI edycji Budżetu Obywatelskiego o wartości 183 tys. zł.
W szkole, w nowym roku szkolnym, w 17 oddziałach będzie się uczyć 316 uczniów i przedszkolaków.
Komentarze