– Rozpoczynamy wydawanie budek i schronów podmiotom oraz mieszkańcom Lublina, którzy zgłosili już chęć zawieszenia ich na swoim terenie. Budki dla jerzyków powinny być montowane na budynkach, a schrony dla nietoperzy zarówno na budynkach, jak i na drzewach. Rekomendujemy zawieszenie domków dla jerzyków wiosną przyszłego roku, tuż przed ich przylotem z zimowania, natomiast schrony dla nietoperzy można wieszać o każdej porze roku – mówi Blanka Rdest-Dudak, Zastępca Dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.
Zwalczanie owadów, które w okresie letnim uprzykrzają życie mieszkańcom Lublina, wykonywane jest zarówno w formie odkomarzania przy pomocy specjalnych środków, jak i poprzez zwiększanie ilości pożytecznych zwierząt, dla których komary, meszki, muchy są pokarmem. Pierwszy etap tegorocznej akcji odkomarzania miejskich terenów zielonych odbył się w połowie czerwca i został wykonany na skwerach, w parkach, zieleńcach i ścieżkach rowerowych o łącznej powierzchni 280 ha. Zabieg zrealizowano w ramach projektu z VII Budżetu Obywatelskiego „Goń komara, czyli wygnajmy krwiopijców z naszego miasta!”.
Nabór wniosków od osób zainteresowanych otrzymaniem budki lub schronu został zamknięty. Obecnie w ręce mieszkańców trafi druga partia budek dla jerzyków w ilości 150 sztuk. To działanie jest efektem projektu „Stop Komarom! Witajcie jerzyki! Zakup i montaż 1000 budek dla jerzyków na terenie miasta Lublin”. Poza tym, wśród mieszkańców rozdysponowanych będzie 200 schronów dla nietoperzy. Każdy odbierający budkę lub schron otrzyma instrukcję montażu.
Komentarze