– Do tej pory otrzymaliśmy około 1000 zgłoszeń w zakresie uszkodzonych drzew. Prace koncentrują się przede wszystkim na usuwaniu połamanych gałęzi i konarów drzew z jezdni i chodników. Nawałnica wyrządziła ogromne spustoszenie wśród drzew, dlatego będziemy sukcesywnie uzupełniać miejski drzewostan nowymi nasadzeniami – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Największe straty dotknęły północno-zachodnią część miasta, czyli przede wszystkim dzielnice Zemborzyce, Czuby, Rury, Czechów czy Śródmieście. Nie oznacza to jednak, że w innych częściach miasta burza nie wywoła szkód. W zakresie zalegających konarów gałęzi oraz udrożnienia wpustów kanalizacji deszczowej, uprzątnięto już ponad 40 ulic w mieście, w ramach bieżącego oczyszczania miasta. Równolegle prace koordynowane są przez Biuro Miejskiego Architekta Zieleni. Prace prowadzone są również przy pomnikach przyrody oraz na prywatnych posesjach. W pierwszej kolejności realizowane są w miejscach, gdzie powalone drzewa czy też ich konary zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców oraz użytkowników ruchu drogowego, stanowiąc kolizję z jezdnią lub chodnikiem.
Największe straty w drzewostanie stwierdzono w Ogrodzie Saskim. Uszkodzeniu uległo około 30 drzew. Prace porządkowe prowadzone będą jeszcze w najbliższych dniach. W ramach inwentaryzacji stwierdzono dodatkowych 10 drzew, których stan wymaga usunięcia i w tym celu uzyskania zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Tym samym, ze względów bezpieczeństwa park pozostaje zamknięty do odwołania. Połamane drzewa stwierdzono także w Parku Ludowym, natomiast skala zniszczeń jest znacznie mniejsza niż w Ogrodzie Saskim. Jedno z drzew upadło na plac zabaw.
W wyniku burzy stwierdzono uszkodzenia 21 sygnalizacji. W większości lokalizacji silny wiatr wygiął kasety świetlne, dodatkowo w pojedynczych przypadkach nastąpiło uszkodzenie sterownika, poprzez połamane drzewa, które spadły na konstrukcję sygnalizacji świetlnej. Światła na 10 skrzyżowaniach zostały już naprawione. Pozostała część świateł jest sukcesywnie naprawiana lub będzie w najbliższym czasie. Dotyczy to poniższych lokalizacji:
- al. Warszawska - zjazd na al. Solidarności w stronę centrum,
- Jana Pawła II - Gęsia,
- Jana Pawła II - Roztocze,
- Filaretów - Zana,
- al. Kraśnicka - Raszyńska,
- al. Kraśnicka - Roztocze,
- Zelwerowicza - Staczyńskiego,
- Zelwerowicza - Koncertowa,
- Zelwerowicza - Choiny,
- Szeligowskiego - Młodej Polski,
- Bohaterów Monte Cassino - Zana - Wileńska.
W wyniku porywistego wiatru uszkodzeniu uległy także urządzenia bezpieczeństwa ruchu oraz znaki drogowe. W trakcie wykonanych przeglądów stwierdzono uszkodzenie 200 barier typu U-14 oraz 100 znaków drogowych. Większość z nich już naprawiono. Pozostałe czekają na usunięcie powalonych drzew. Wówczas może się okazać, że pojawi się konieczność dodatkowych napraw płotków wygrodzeniowych, poręczy schodów terenowych i barier energochłonnych.
Raport ze sprzątania miasta po nocnej nawałnicy
Od godzin porannych trwa usuwanie skutków nocnej nawałnicy. W prace porządkowe zaangażowane są wszystkie miejskie służby. W terenie pracuje 13 kilkuosobowych brygad i ponad 40 specjalistycznych pojazdów. W prace włączeni są również funkcjonariusze Straży Miejskiej, jednostki Państwowej Straży Pożarnej oraz Zakładu Energetycznego.
- 17.08.2021 16:02 (aktualizacja 15.08.2023 04:14)
- Źródło: Lublin.eu
Reklama
Komentarze