– Po raz kolejny z ogromną przyjemnością dziękuję Paniom, których obecność w Lublinie sprawia, że jesteśmy miastem o wyjątkowej energii. Dziękuję za ogromną kreatywność, zaangażowanie i codzienną ciężką pracę, której efekty są widoczne we wszystkich obszarach życia. Dzięki Wam, Lublin jest wspaniałym miastem – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Co roku z okazji Dnia Kobiet Prezydent wyróżnia mieszkanki Lublina, które poprzez swoją aktywność prywatną i zawodową przyczyniają się do rozwoju miasta, a także angażują się w pracę na rzecz wszystkich mieszkańców. W tym roku ze względu na stan epidemii wcześniejsze wręczenie przyznanych wyróżnień nie było możliwe, stąd zostaną one przekazane podczas jutrzejszego wydarzenia „Kobiety Wiedzą, co Robią”.
– Przed nami kolejna edycja wyjątkowego i ważnego wydarzenia. „Kobiety Wiedzą, co Robią” to dedykowane nam, kobietom, spotkanie, które stanowi przestrzeń do wymiany poglądów i doświadczeń dotyczących najważniejszych życiowych tematów. Niech będzie ono źródłem wymiany kobiecej energii, czasem o kobietach i dla kobiet. Serdecznie zapraszam wszystkie mieszkanki Lublina do udziału w dyskusjach, warsztatach i spotkaniach – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydent Miasta Lublin ds. Społecznych.
Wydarzenie „Kobiety Wiedzą, co Robią", którego współorganizatorem jest Miasto Lublin, jest skierowane do wszystkich mieszkanek Lublina. Jesienne warsztaty dla Pań są już na stałe wpisane w harmonogram wydarzeń i odbywają się od 2014 roku. W tej edycji przewidziane są panele dyskusyjne i warsztaty przede wszystkim z zakresu psychologii, zdrowia i przedsiębiorczości. Tegorocznej edycji wydarzenia będzie towarzyszyć „Miasteczko Zdrowia” oraz mobilny punkt szczepień.
Spotkanie jest bezpłatne. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy pod adresem e-mail [email protected]
Wydarzenie będzie streamingowane na portalu Facebook, na stronach Gazety Wyborczej i Wysokich Obcasów.
Poniżej przedstawimy listę nagrodzonych kobiet oraz program wydarzenia.
- Czesława Borowik – reportażystka; pracę w Radiu Lublin podjęła w 1982 roku. Była wielokrotnie nagradzana za swoje reportaże. W 1996 roku otrzymała nagrodę główną w Ogólnopolskim Konkursie „Polska i Świat – Tu, gdzie jeszcze cisza trwa”, w 1998 dostała Nagrodę Ake Blomstrom Memorial Prize, a także nagrodę główną w Polsko-Niemieckim Konkursie Dziennikarzy – „Niemcy”. Przez 20 lat uczyła warsztatu radiowego studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
- Elżbieta Czegus – od 31 lat jest nauczycielką języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 29 w Lublinie. O jej pracy i dorobku zawodowym najlepiej świadczą wyniki, jakie osiągają jej uczniowie podczas egzaminów i olimpiad. Jest wśród nich liczne grono finalistów i laureatów kuratoryjnych konkursów z języka polskiego.
- Ewa Flis – nauczycielka z 35-letnim stażem pracy. Aktualnie uczy chemii i matematyki w klasach VII-VIII oraz pełni rolę wicedyrektora w Szkole Podstawowej Nr 52 im. Marii Konopnickiej w Lublinie. W swojej karierze była też dyrektorem Szkoły Podstawowej im. St. Staszica w Krzczonowie i wizytatorem Kuratorium Oświaty w Lublinie. Jednak praca z uczniami od zawsze przynosiła jej największą satysfakcję.
- dr n. med. Barbara Hasiec – lekarz kierujący Oddziałem Chorób Zakaźnych Dziecięcych w Szpitalu im. Jana Bożego w Lublinie. Ekspert w zakresie pediatrii oraz chorób zakaźnych. Wyjątkowo zaangażowana w leczenie dzieci chorujących na COVID-19. Jest aktywną członkinią Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, a także Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.
- Natalia Kluz – studentka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Jest asystentką koordynatora lokalnego ds. Człowieka i Pokoju Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny Poland, IFMSA Poland oddział Lublin. Aktywnie współpracuje z organizacjami senioralnymi przygotowując programy z zakresu profilaktyki prozdrowotnej. W czasie pandemii organizowała przez platformę internetową cykliczne spotkania dla seniorów nt. profilaktyki chorób cywilizacyjnych i prowadzenia zdrowego stylu życia.
- Monika Małocha – od ponad 20 lat pracuje w Domu Pomocy Społecznej „Kalina” w Lublinie, początkowo na stanowisku pielęgniarki, później pielęgniarki koordynującej, a obecnie kierownika zespołu. W trudnym okresie pandemii COVID-19 podjęła się bardzo odpowiedzialnej roli wprowadzenia nowych zasad postępowania w placówce. W momencie potwierdzenia ogniska koronowirusa, co miało miejsce na przełomie października i listopada 2020 r., była jedną z osób odpowiedzialnych za organizację pracy personelu i dostosowania opieki nad zakażonymi mieszkańcami do nowych realiów.
- Nina Mościcka – posiada 41-letni staż pracy w zawodzie pielęgniarki. Od 2016 roku pracuje w Klinice Chorób Zakaźnych w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 1 w Lublinie na stanowisku pielęgniarki oddziałowej. Podkreśla, że bardzo lubi swoją pracę, wykonuje ją z pasją i zaangażowaniem. Jest otwarta na sprawy innych, gotowa służyć radą i doświadczeniem. W życiu i pracy zawodowej kieruje się życzliwością, empatią i profesjonalizmem. Dobro pacjentów jest dla niej sprawą priorytetową i najwyższą wartością.
- dr n. med. Małgorzata Piasecka – od 34 lat pracuje w ochronie zdrowia. Od początku swojej kariery zawodowej jest związana z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie, gdzie przeszła kolejne stopnie awansu zawodowego: od asystenta do ordynatora Oddziału Intensywnej Terapii i Anestezjologii.
- Urszula Zabielska – zainspirowana działaniami francuskiej organizacji Les Petits Frères des Pauvres postanowiła wspierać seniorów, których bolączką jest samotność. Jest koordynatorką regionalną „Stowarzyszenia mali bracia Ubogich” w Lublinie. Od 2017 roku jako pracownik organizacji wraz z wolontariuszami wspiera samotnych najstarszych lublinian koordynując program Twoja Obecność Pomaga Mi Żyć.
Program wydarzenia „Kobiety Wiedzą, co Robią”:
11.00 - 11.40 - otwarcie spotkania oraz uhonorowanie laureatek Medalu Prezydenta Miasta Lublin oraz wręczenie wyróżnień plebiscytu „Kobiety na Medal” Gazety Wyborczej.
11.40 – 12.25 - Czułość i wolność. Spotkanie z Joanną Chmurą - psycholożką specjalizującą się w tematyce autentyczności, wstydu i odwagi, uczennicą dr Brene Brown z Uniwersytetu w Teksasie, członkinią Rady Ekspertek i Ekspertów dla Instytutu Dobrego Życia i Wysokich Obcasów. Rozmowę o tym, jak troszczyć się o samą siebie, jak wrócić do równowagi po porażce, do której przecież mamy prawo oraz o komunikacji, która jest krainą pułapek i cudów - poprowadzi Monika Tutak-Gol - zastępczyni redaktorki naczelnej Wysokich Obcasów.
12.25 – 12.40 – przerwa
12.40 – 13.25 Kobieca twarz biznesu. Z raportu Instytutu Badań Strukturalnych wynika, że ponad 75% biernych zawodowo kobiet nie podejmuje pracy z powodu opieki nad dziećmi lub ze względu na inne obowiązki rodzinne. Rozmowę, jak kobiety - przedsiębiorczynie z sukcesem prowadzą małe i duże biznesy, czego im brakuje, a czym mogą „obdzielić” cały świat, poprowadzi Anna Dudek - dziennikarka Wysokich Obcasów. Panelistki: Dorota Warakomska; dr hab. Aneta Ptaszyńska oraz Marlena Binenda - właścicielka salonu „Fancy Lady”
13:25 – 13.35 - przerwa
13.35 - 13:50 – Bez trudu o trudnych dniach. O tabu, stereotypach i wykluczeniu menstruacyjnym -zjawisku, które nie jest zarezerwowane wyłącznie dla państw dotkniętych skrajną biedą. O miesiączce głośno i bez wstydu. Po co? Żeby nikt nie musiał wybierać, czy kupić podpaski czy chleb. Żeby nie słyszał: „jak masz okres, to musi boleć”. Żeby menstruacja, którą ma połowa ludzi na świecie, przestała być tematem tabu. Rozmowę z Anną Samsel z Fundacji Dominiki Kulczyk poprowadzi Monika Tutak-Gol - zastępczyni redaktorki naczelnej Wysokich Obcasów.
13:50 – 14.00 – przerwa
14:00 – 14.10 - pokaz tanga argentyńskiego oraz tanga z lat 40-tych w wykonaniu tancerzy TangoLublin.pl
14.10 – 14.55 - Zdrowie - to podstawa! Profilaktyka, niezwłoczne reagowanie na niepokojące sygnały, które wysyła nam nasz organizm, zdrowe nawyki żywieniowe, aktywność fizyczna, dbałość o siebie i bliskich - wszystko to, niezależnie od warunków w jakich funkcjonujemy, powinno być jak najwyżej na liście priorytetów odpowiedzialnego człowieka. Czy tak rzeczywiście jest i jak nasze podejście do zdrowia wyglądało podczas ostatnich miesięcy naznaczonych symbolem Covid 19, porozmawiamy podczas spotkania prowadzonego przez Katarzynę Owczarek - dyrektor programową projektu „Kobiety Wiedzą, Co Robią”. W panelu wezmą udział ekspertki różnych specjalizacji medycznych oraz autorytety w obszarze zdrowia: prof. dr hab. n. med. Wiesława Bednarek, mgr Irena Franaszek, prof. dr hab. Agnieszka Szuster-Ciesielska.
14.55 – 15.00 – przerwa
15.00 - koncert Łukasza Jemioły
Komentarze