– Niemieckie miasto Münster było jednym z pierwszych miast partnerskich Lublina. Podpisana w 1991 roku umowa zapoczątkowała wieloletnią, udaną i bardzo dynamiczną współpracę, którą obecnie kontynuujemy i rozwijamy, ucząc się od siebie nawzajem. W tym samym roku został również podpisany traktat o przyjaźni i dobrym sąsiedztwie między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec. W tym roku przypada 30. rocznica obu tych wydarzeń. Obecnie współpraca z niemieckim miastem prowadzona jest na wielu płaszczyznach – przede wszystkim edukacyjnej, kulturalnej i społecznej. Umożliwia nie tylko realizację wspólnych projektów i wymianę dobrych praktyk, ale przede wszystkim wzajemne poznanie i jednoczenie się obu narodów – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Do wspólnego projektu artystycznego z okazji 30-lecia partnerstwa Lublina i Münster włączyli się polscy i niemieccy plastycy. Prace malarskie i grafiki wykonali polscy artyści zrzeszeni w Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Lubelski: Krzysztof Bartnik, Andrzej Cwalina, Mariusz Drzewiński, Agnieszka Jankowska, Zbigniew Olszewski, Joanna Polak, Artur Popek, Krystyna Rudzka-Przychoda, Krzysztof Szymanowicz, Sławomir Toman, Jacek Wojciechowski, Zbigniew Woźniak,Tomasz Zawadzki. Do projektu przyłączyli się również niemieccy twórcy zrzeszeni w organizacji artystycznej pART96 e.V. Künstlergemeinschaft Münster: Maria Teresa Andrés, Maria Allefeld, Lioba Feld, Parinas Ferdous, Elisabeth Flechtner, Afsaneh P. Kafifar, Marion Reicher, Benno Sökeland. Kuratorem polskim wystawy jest Krystyna Rudzka-Przychoda, a kuratorem niemieckim Elisabeth Flechtner.
Motywem przewodnim wystawy „Pomost kultury. Lublin – Münster. Święto przyjaźni/Kultur Bogen. Lublin – Münster. Freundschaft Feiern” jest tolerancja, zaufanie i przyjaźń. Wystawa będzie prezentowana w przestrzeniach obu miast. Fotografiom prac malarskich i grafik towarzyszyć będą opisy w językach polskim, niemieckim i angielskim przedstawiające zarówno uczestników wystawy, jak i relacje między miastami.
Wystawę „Pomost kultury. Lublin – Münster. Święto przyjaźni/Kultur Bogen. Lublin – Münster. Freundschaft Feiern” będzie można oglądać na Placu Litewskim w Lublinie od 4 do 16 września, natomiast w Münster w Überwasserkirche (Überwasserkirchplatz 4) w dniach 15 października – 12 listopada.
Inne wydarzenia organizowane i planowane z okazji jubileuszu 30-lecia partnerstwa Lublin – Münster:
- 5-29 sierpnia – spotkanie młodzieży z miast partnerskich Münster pod nazwą „Twin City Games 2021”. Pretekstem do spotkania młodzieży z Lublina, Enschede (Niderlandy), Kristiansandu (Norwegia), Rishon LeZion (Izrael) oraz z miasta - gospodarza, Münster jest amatorska rywalizacja sportowa. Głównym założeniem spotkania jest jednak integracja młodych ludzi z różnych krajów oraz rozmowa o zasadach fair play w sporcie i nie tylko, o fair trade w przemyśle sportowym, międzykulturowości i zrównoważonej globalizacji. Inicjatorem spotkania jest Miasto Münster;
- grudzień 2021 r. – wystawa fotografii „Moje ulubione miejsce w… Lublinie/Münster”. Osoby zaangażowane w partnerstwo będą prezentować w formie fotografii swoje ulubione miejsca we własnym mieście. Inicjatywa Towarzystwa Wspierania Partnerstwa Miast Münster – Lublin;
- 29 sierpnia-8 września 2022 r. – Koncert Trzech Narodów, Polska, Niemcy, Izrael. Dwie orkiestry symfoniczne: Israel Symphony Orchestra Rishon-LeZion i Sinfonieorchester Münster oraz Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II wykonają wspólnie II Symfonię G. Mahlera „Zmartwychwstanie”. Z rocznym opóźnieniem koncert, który będzie miał miejsce w Lublinie, Münster, Rishon LeZion, Berlinie i Tel Avivie, upamiętni 30-lecie partnerstwa miast Lublin - Münster oraz Münster - Rishon-leZion oraz 1000-letnią historię Żydów w Niemczech. Wydarzenie odbędzie się z inicjatywy Miasta Münster;
- Projekt „U mnie i u Ciebie” – Miasto Lublin wraz z dwoma miastami partnerskimi Münster i Delmenhorst zostały na początku bieżącego roku zakwalifikowane do udziału w Programie „U mnie i u Ciebie. Spotkania młodzieży w ramach polsko-niemieckich partnerstw gmin i powiatów”. Inicjatorem udziału w projekcie było Miasto Lublin, które przygotowało aplikację wraz z miastami – partnerami do Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
Komentarze