Bronowice - nazywane potocznie Bronxem nie tylko nazwą nawiązują do będącej kolebką hip-hop’u dzielnicy Nowego Jorku. Na lubelskim “Bronxie” mieszka młodzież, która poprzez zainteresowanie muzyką i tworzeniem własnych utworów kultywuje kulturę hip-hopu. Pozytywne wartości, które za tym idą to samorozwój, pozytywna rywalizacja, szacunek dla wiedzy oraz tolerancja dla różnorodności.
Hip-hopowe utwory podkreślają dumę z miejsca zamieszkania, która jest tak samo istotna bez względu na to czy jest to Bronx czy Bronowice. Forma rzeźby nawiązuje do złotych nakładek tak zwanych grilli na zęby noszonych przez raperów. Obiekt wykonany jest z naturalnego materiału - drewna z “odzysku” wspartego na stalowej konstrukcji.
Odsłonięcie instalacji zaplanowane jest na 11 września na 16.00 jako część Festiwalu Wszystkich Mieszkańców. Podczas festwialu będą miały miejsce różne działania kulturalne, warsztaty oraz odkrycie nowego witacza dzielnicy Lublina- rzeźby Bronx.
Łukasz Trusewicz W swojej praktyce łączy doświadczenia sztuki performace z działaniami społecznymi, tworząc m.in. rzeźby, obiekty, performatywne instalacje. Interesuje się kondycją wspólnych przestrzeni miejskich, kwestią społecznego odbioru sztuki oraz rolą odbiorcy w procesie kształtowania działania artystycznego. Częstym elementem projektów jest to, by po zakończeniu działania powstałe obiekty oddziaływały na otoczenie, w którym się znajdują i prowokowały odbiorców do dalszego, aktywnego współdziałania. Artysta zwraca również uwagę na tworzywa, z których wykonuje obiekty, dlatego często używa materiałów ekologicznych lub pochodzących z recyclingu. Twórca rewitalizacyjnych projektów kulturalno-społecznych, pomysłodawca inicjatywy Otwartej Strefy Kultury, której założeniem jest tworzenie przestrzeni kulturalno-artystycznych na terenie poznańskiego Łazarza. Współtwórca Inkubatora Kultury Pireus.
Komentarze