Reklama

Europejska Stolica Kultury - lubelscy rektorzy są na „tak”

Wszystkie dziewięć lubelskich uczelni zadeklarowało współpracę na rzecz zdobycia przez Lublin tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029 – w czwartek (20 czerwca br.) rektorzy oraz Prezydent Miasta Lublin podpisali listy intencyjne oświadczając, że będą kontynuować działania na rzecz wspierania wkładu kultury w długoterminowy rozwój miasta. Wspólna inicjatywa, zwiększa szanse w Konkursie, a tym samym eksponuje jedność i siłę akademickiego Lublina, który potrafi mówić jednym głosem.
  • Źródło: Lublin.eu
Europejska Stolica Kultury - lubelscy rektorzy są na „tak”

Zjednoczenie wokół jednego celu jakim jest uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury buduje siłę naszego miasta. Przedstawiciele biznesu, NGOsów, akademickości, samorządu łączą swoje siły i współdziałają w duchu idei przewodniej naszej aplikacji, jaką jest RE:UNION. Dziękuję Rektorom wszystkich dziewięciu lubelskich uczelni za poparcie naszych starań w konkursie i deklarację współpracy. Akademickość jest jednym z filarów rozwoju Lublina i priorytetów Strategii Lublin 2030, dlatego w kontekście ESK szczególnego znaczenia nabierają wspólne działania ze środowiskiem lubelskich uczelni. W ten sposób wyraziście podkreślamy kulturalny oraz intelektualny kapitał Lublina, przyczyniamy się do budowania pozytywnego wizerunku miasta otwartego oraz przyjaznego swoim mieszkankom, mieszkańcom i gościom, zwiększając tym samym szansę na zdobycie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029 – powiedział Prezydent Miasta Lublin, dr Krzysztof Żuk.

Ideą listu intencyjnego podpisanego przez uczelnie i Miasto na rzecz zdobycia tytułu ESK 2029 jest realizacja działań podejmowanych w duchu wzajemnego zrozumienia i dialogu międzykulturowego, a także przy eksponowaniu wspólnego dziedzictwa kulturowego Lublina. Akademickość jest jednym z filarów rozwoju miasta, to jeden z priorytetów Strategii Lublin 2030, dlatego w kontekście ESK szczególnego znaczenia nabiera współpraca ze środowiskiem lubelskich uczelni. Łącząc się pod jednym szyldem „RE: UNION” (motto przewodnie lubelskiej aplikacji), na zasadach partnerstwa i komplementarności, Strony pokazują jak ważna jest dla nich przyszłość miasta i dobro mieszkańców.

W spotkaniu wzięli udział członkowie zespołu opracowującego lubelską, konkursową aplikację, przedstawiciele akademickiego środowiska, a także samorządu. Poszczególne lubelskie uczelnie reprezentowali:

  • prof. dr hab. Radosław Dobrowolski – Rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie;
  • prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk – Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie;
  • prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska – Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie;
  • dr Maria Mazur, prof. WSPA – Rektor Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie;
  • dr hab. Mariusz Korczyński, prof. AWP – Rektor  Akademii Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie;
  • dr Emilia Żerel, prof. ANSiM – Rektor Akademii Nauk Społecznych i Medycznych w Lublinie - Akademia Nauk Stosowanych;
  • dr hab. Beata Piskorska, prof. KUL – Prorektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II;
  • prof. dr hab. inż. Paweł Droździel – Prorektor Politechniki Lubelskiej;
  • dr Mariusz Paździor, prof. Akademii WSEI – Prorektor Lubelskiej Akademii WSEI.

W drugim etapie konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029, na tzw. krótkiej liście finalistów są: Lublin, Kołobrzeg, Bielsko-Biała i Katowice. Na opracowanie aplikacji miasta mają czas do końca lipca. O tym, kto zostanie Europejską Stolicą Kultury 2029, dowiemy się we wrześniu 2024 roku.

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury jest przechodni, wybrane polskie miasto otrzyma go w roku 2029. Wybór zwycięzcy następuje na pięć lat przed rokiem obchodów, po czym następuje kilkuletni proces przygotowań. Miasto wraz z Centrum Kultury w Lublinie, jako koordynatorem prac nad aplikacją, już teraz planuje działania.

Potencjał akademicki Lublina:

  • blisko 60 tys. studentów,
  • 9 uczelni, w tym 5 publicznych i 4 niepubliczne,
  • ponad 200 kierunków studiów na uczelniach publicznych i prywatnych (w tym należy pamiętać o kierunkach artystycznych oraz kreatywnych);
  • ponad 9 000 studentów zagranicznych z ponad 100 krajów,
  • ponad 15 tys. absolwentów każdego roku;

Pod względem liczby studentów Lublin znajduje się w czołówce ośrodków akademickich w Polsce i jest największym we wschodniej części kraju. Działa tu 5 uczelni publicznych i 4 uczelnie niepubliczne, które wyróżniają się nie tylko największą liczbą studentów w województwie lubelskim, ale przede wszystkim imponującym dorobkiem naukowo-badawczym, docenianym w kraju i za granicą. Mimo ogólnokrajowego trendu do spadku liczby studentów, związanego m.in. z niżem demograficznym w kraju, liczba osób studiujących w Lublinie utrzymuje się na zbliżonym poziomie, zaś liczba studentów zagranicznych stale wzrasta – w roku akademickim 2019/2020 odsetek studentów zagranicznych wyniósł ponad 11%, zaś w w roku akademickim 2023/2024 – 15,5%.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JustynaTreść komentarza: A po co nam nowe końcówki jak na mieście i tak większość tej samej trasy pokonują stadami a później dłuugo,dłuugo nic.Odechciewa się korzystać z takiej komunikacji.Data dodania komentarza: 21.12.2021, 09:11Źródło komentarza: Miasto zbudowało nowe węzły przesiadkoweAutor komentarza: RadekTreść komentarza: Brakowało Pana Kozłowskiego na wizji, myślałem, że poszedł już gdzieś dalej :D Szkoda, że rozmowa taka o PO jak zwykle nie wie co robi i mówi pod publiczke Data dodania komentarza: 19.11.2021, 09:08Źródło komentarza: Kontrapunkt: Marta Wcisło Klub Parlamentarny Koalicja ObywatelskaAutor komentarza: Kaśka Treść komentarza: My na integracji byliśmy w Wielkopolsce i lataliśmy w tunelu aerodynamicznym. A potem w hotelu zrobiliśmy sobie imprezę, aż się zdziwiłam, że frekwencja na wyjeździe była wysoka. Data dodania komentarza: 26.10.2021, 11:26Źródło komentarza: Jak wybrać lokalizację na wyjazd integracyjny?Autor komentarza: Przeciw bandytom !Treść komentarza: Na razie to lubelski Sanepid robi bandyckie i nielegalne ataki na lokale gastronomiczne w Lublinie ! Jak wczoraj o 12 w nocy na deptaku !!! Data dodania komentarza: 16.10.2021, 14:02Źródło komentarza: Przerwijmy łańcuch zakażeń wirusem SARS-CoV-2!Autor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid Petrus tel.579925890 Data dodania komentarza: 27.09.2021, 19:23Źródło komentarza: Wypadek z udziałem trzech osobówek i ciągnika rolniczegoAutor komentarza: LokiTreść komentarza: Radni pis będą nas uczyć moralności.Data dodania komentarza: 27.09.2021, 16:58Źródło komentarza: Radna PiS z Kraśnika obawia się o swoje życie
Reklama
Reklama
Reklama