Zjednoczenie wokół jednego celu jakim jest uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury buduje siłę naszego miasta. Przedstawiciele biznesu, NGOsów, akademickości, samorządu łączą swoje siły i współdziałają w duchu idei przewodniej naszej aplikacji, jaką jest RE:UNION. Dziękuję Rektorom wszystkich dziewięciu lubelskich uczelni za poparcie naszych starań w konkursie i deklarację współpracy. Akademickość jest jednym z filarów rozwoju Lublina i priorytetów Strategii Lublin 2030, dlatego w kontekście ESK szczególnego znaczenia nabierają wspólne działania ze środowiskiem lubelskich uczelni. W ten sposób wyraziście podkreślamy kulturalny oraz intelektualny kapitał Lublina, przyczyniamy się do budowania pozytywnego wizerunku miasta otwartego oraz przyjaznego swoim mieszkankom, mieszkańcom i gościom, zwiększając tym samym szansę na zdobycie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029 – powiedział Prezydent Miasta Lublin, dr Krzysztof Żuk.
Ideą listu intencyjnego podpisanego przez uczelnie i Miasto na rzecz zdobycia tytułu ESK 2029 jest realizacja działań podejmowanych w duchu wzajemnego zrozumienia i dialogu międzykulturowego, a także przy eksponowaniu wspólnego dziedzictwa kulturowego Lublina. Akademickość jest jednym z filarów rozwoju miasta, to jeden z priorytetów Strategii Lublin 2030, dlatego w kontekście ESK szczególnego znaczenia nabiera współpraca ze środowiskiem lubelskich uczelni. Łącząc się pod jednym szyldem „RE: UNION” (motto przewodnie lubelskiej aplikacji), na zasadach partnerstwa i komplementarności, Strony pokazują jak ważna jest dla nich przyszłość miasta i dobro mieszkańców.
W spotkaniu wzięli udział członkowie zespołu opracowującego lubelską, konkursową aplikację, przedstawiciele akademickiego środowiska, a także samorządu. Poszczególne lubelskie uczelnie reprezentowali:
- prof. dr hab. Radosław Dobrowolski – Rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie;
- prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk – Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie;
- prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska – Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie;
- dr Maria Mazur, prof. WSPA – Rektor Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie;
- dr hab. Mariusz Korczyński, prof. AWP – Rektor Akademii Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie;
- dr Emilia Żerel, prof. ANSiM – Rektor Akademii Nauk Społecznych i Medycznych w Lublinie - Akademia Nauk Stosowanych;
- dr hab. Beata Piskorska, prof. KUL – Prorektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II;
- prof. dr hab. inż. Paweł Droździel – Prorektor Politechniki Lubelskiej;
- dr Mariusz Paździor, prof. Akademii WSEI – Prorektor Lubelskiej Akademii WSEI.
W drugim etapie konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029, na tzw. krótkiej liście finalistów są: Lublin, Kołobrzeg, Bielsko-Biała i Katowice. Na opracowanie aplikacji miasta mają czas do końca lipca. O tym, kto zostanie Europejską Stolicą Kultury 2029, dowiemy się we wrześniu 2024 roku.
Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury jest przechodni, wybrane polskie miasto otrzyma go w roku 2029. Wybór zwycięzcy następuje na pięć lat przed rokiem obchodów, po czym następuje kilkuletni proces przygotowań. Miasto wraz z Centrum Kultury w Lublinie, jako koordynatorem prac nad aplikacją, już teraz planuje działania.
Potencjał akademicki Lublina:
- blisko 60 tys. studentów,
- 9 uczelni, w tym 5 publicznych i 4 niepubliczne,
- ponad 200 kierunków studiów na uczelniach publicznych i prywatnych (w tym należy pamiętać o kierunkach artystycznych oraz kreatywnych);
- ponad 9 000 studentów zagranicznych z ponad 100 krajów,
- ponad 15 tys. absolwentów każdego roku;
Pod względem liczby studentów Lublin znajduje się w czołówce ośrodków akademickich w Polsce i jest największym we wschodniej części kraju. Działa tu 5 uczelni publicznych i 4 uczelnie niepubliczne, które wyróżniają się nie tylko największą liczbą studentów w województwie lubelskim, ale przede wszystkim imponującym dorobkiem naukowo-badawczym, docenianym w kraju i za granicą. Mimo ogólnokrajowego trendu do spadku liczby studentów, związanego m.in. z niżem demograficznym w kraju, liczba osób studiujących w Lublinie utrzymuje się na zbliżonym poziomie, zaś liczba studentów zagranicznych stale wzrasta – w roku akademickim 2019/2020 odsetek studentów zagranicznych wyniósł ponad 11%, zaś w w roku akademickim 2023/2024 – 15,5%.
Komentarze