Kapela Józefa Wyrwińskiego
W czasie sobotniej potańcówki (24 sierpnia godz. 22.00) usłyszymy 3 grupy. Pierwszą z nich będzie Kapela Józefa Wyrwińskiego, radomskiego harmonisty z Korzyc, który kontynuuje tradycje sięgające w jego rodzinie co najmniej czasów prapradziadka. Pan Józef od swojej młodości – od lat 60. XX wieku – grał w kapeli z ojcem Adamem (skrzypce) i stryjem Antonim (harmonia pedałowa), którzy w praktyce udzielali mu cennej nauki fachu muzykanckiego. Grywali na weselach, muzykach, przyjęciach, odpustach, dożynkach i przy innych okazjach do świętowania. Byli znaną i cenioną w regionie kapelą. Pan Józef gra na harmonii trzyrzędowej, ręcznej i pedałowej, jest liderem swojej kapeli od 2004 roku. Oprócz pana Józefa na scenie spotkamy także barabanistę Mariana Maja i skrzypaczkę Katarzynę Zedel.
Chłopcy z Nowoszyszek
Drugą kapelą, która w sobotę zaprosi nas do tańca, będą Chłopcy z Nowoszyszek. To zespół założony przez pasjonatów tradycyjnej muzyki z pogranicza polsko-litewsko-białoruskiego. Na repertuar grupy składają się melodie taneczne: polki, walce, oberki, fokstroty, krakowiaki szerzej rozpowszechnione w całej Polsce, ale również bardziej egzotyczne tańce charakterystyczne dla wielokulturowego tygla dawnej Rzeczpospolitej, takie jak kochaneczka, wasadula, kozak. Melodie pochodzą głównie od nieżyjących już skrzypków suwalskich – Franciszka Racisa i Mieczysława Pachutko. Zespół jest częstym gościem na imprezach tanecznych i warsztatowych w całym kraju, koncertował również w Szwecji, Litwie, Białorusi. W składzie grupu znajdziemy skrzypce, harmonię 3-rzędową, bęben obręczowy czy cymbały.
HrayBery
Ten ostatni instrument pojawi się także w ukraińsko-polskiej kapeli HrayBery/ГрайБери, która stworzy okazję do zabawy przy dźwiękach pochodzących z dorzecza Sanu i innych części Galicji Wschodniej. Zespół przywraca do życia zapomnianą muzykę powstałą na styku dwóch kultur – polskiej i ukraińskiej. Repertuar zespołu to przede wszystkim utwory taneczne: kozaki, kołomyjki, mazurki, polki i walce zrekonstruowane na podstawie archiwalnych źródeł – nut oraz nagrań audio. Używane przez zespół instrumenty takie jak skrzypce, cymbały, bęben i bas były powszechne na tych terenach już od końca XVI w. Brzmienie zespołu pozwala słuchaczowi zanurzyć się w dawnej, wielokulturowej muzyce tanecznej regionów zamieszkałych wspólnie przez Polaków, Ukraińców, Żydów i Romów.
Kiedy zagrają do tańca?
24 sierpnia 2024 (sobota), godz. 22.00–1.00
Scena Festiwalu, Błonia pod Zamkiem
Wstęp wolny
Potańcówki odbędą się również w piątek (23 sierpnia). Podczas tego wieczoru do tańca zagrają: Orkiestra Podróżniacy złożona z młodych entuzjastek i entuzjastów instrumentów dętych, Kapela Dobrzeliniacy, która zaprezentuje publiczności repertuar pogranicza kutnowsko-łowicko-łęczyckiego, Kapela Fedaków, która gra muzykę tradycyjną ze Śląska i innych części kraju oraz Kapela Bornego czerpiąca bezpośrednio od mistrzów skrzypcowych i sukowych, m.in. od Stanisława Głaza, Bronisława Bidy i Zbigniewa Butryna.
Program Festiwalu dostępny jest na stronie retradycja.eu. Jak co roku festiwalowa publiczność może liczyć na niezwykle bogaty program artystyczny, pełen różnorodnych wydarzeń muzycznych. Na scenach Festiwalu usłyszmy 6 propozycji koncertowych – w tym koncert re:tradycja – oraz 7 kapel, które rozgrzeją plenerowy parkiet. Na publiczność czekają także wystawy, warsztaty, atrakcje dla najmłodszych oraz moduł rzemieślniczy, czyli Jarmark Jagielloński, na którym swoje niepowtarzalne wyroby zaprezentuje 120 artystów – twórców ludowych i tradycyjnych rzemieślników.
Przypominamy, że artystką, którą usłyszymy w Lublinie podczas Festiwalu, będzie Katarina Barruk wykorzystująca w swoich utworach zarówno lokalny język Saamów, jak i charakterystyczne dla nich joikowanie. Wszystkie te elementy łączy z improwizacją muzyczną, tworząc zjawiskową całość. W czasie lubelskiego koncertu wraz z Katariną Barruk zaprezentują się norwescy muzycy Arnljot Nordvik i Vegard Bjerkan. Zespół w tym składzie wystąpi w Polsce po raz pierwszy. Na ich koncert zapraszamy w sobotę 24 sierpnia o godz. 19.30 na Błonia pod Zamkiem, gdzie po raz kolejny zlokalizowana będzie Główna Scena Festiwalu. Tego samego dnia, o godzinie 20.30, wystąpi francuski zespół Barrut – siła głosów splatających się w energetycznej polifonii i nawiązujących do tradycji Oksytanii również poprzez język oksytański, w jakim śpiewają artyści. W niedzielę, 25 sierpnia o godz. 14.00, w Bazylice oo. Dominikanów, wystąpi zespół Drëszë kontynuujący kaszubskie tradycje muzyczne i śpiewacze. Wieczorem przeniesiemy się na Błonia pod Zamkiem, gdzie będzie można usłyszeć pochodzącą z Estonii grupę Duo Ruut, czyli Katariinę Kivi i Ann-Lisett Rebane. Zespół wykonuje autorskie melodie, ale w warstwie tekstowej swoich utworów korzysta z inspiracji tradycyjnych, przypominając o wątkach zawartych w dawnych estońskich pieśniach. Podczas tego wieczoru na festiwalowej scenie usłyszymy także polski skład Duality. Zespół wykonuje autorskie kompozycje inspirowane melodiami i pieśniami pogranicza polsko-białoruskiego oraz szeroko pojętego world music i muzyki elektronicznej.
Dla osób chcących zgłębić swoją wiedzę i zyskać nowe umiejętności organizatorzy przygotowali warsztaty rzemieślnicze, taneczne i śpiewacze. Warsztaty będą skierowane zarówno do dzieci, jak i do osób dorosłych. Na warsztaty prowadzone będą zapisy, które rozpoczną się 12 sierpnia.
Współpracująca z Festiwalem Fundacja Kultura Enter przygotowała Letnią Szkołę Tradycji (22–25 sierpnia). Jest to wydarzenie, które od kilkunastu lat towarzyszy Festiwalowi i daje możliwość zyskania konkretnej wiedzy i poznania mistrzów określonych dziedzin wywodzących się z kultury tradycyjnej. W tym roku uczestnicy i uczestniczki będą mieli okazję poznać różne tradycje śpiewacze, charakterystyczne dla nich techniki i repertuar. Będą to pieśni kaszubskie, romskie, śląskie, łemkowskie i te wywodzące się z kultury stworzonej przez reemigrantów z terenów dawnej Jugosławii. Na zajęcia Letniej Szkoły także obowiązują zapisy, a szczegóły rekrutacji i uczestnictwa określone są w jej regulaminie.
Festiwal to także czas dla dzieci, które najchętniej przebywają na Podwórku Re:tradycji zlokalizowanym na Błoniach pod Zamkiem. Czekają tam na nie tradycyjne zabawki, gry i instalacje artystyczne. Każdego dnia w przestrzeni Podwórka będą odbywać się warsztaty dla dzieci oparte na muzyce, tańcu i śpiewie tradycyjnym.
Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński
23–25 sierpnia 2024
Lublin – Stare Miasto, Błonia pod Zamkiem
Wstęp wolny
Więcej informacji na stronie retradycja.eu
Komentarze